Երաժշտական կրթությունը ԱՄՆ-ում
Համալսարանների ցանկ, որը պետք է պահպանեն նրանք, ովքեր մեծ ցանկություն ունեն ընդունվելու ամերիկյան հեղինակավոր երաժշտական ուղղվածություն ունեցող համալսարաններ։
The Juilliard School, Նյու-Յորք
ԱՄՆ-ի երաժշտական կրթության անվիճելի առաջատարը. հենց այս ուսումնական հաստատությունն է երկար տարիներ զբաղեցրել երաժշտական բուհերի միջազգային վարկանիշային աղյուսակների առաջին հորիզոնականը։ Համալսարանի շրջանավարտների թվում են Ռոբին Ուիլյամսը, Քևին Սփեյսին, Նինա Սիմոնը, Մարկ Վուդը և տասնյակ այլ հայտնի դերասաններ, երաժիշտներ, կոմպոզիտորներ։
Curtis Institute of Music, Ֆիլադելֆիա
Այն նույնպես լավագույն համալսարանների ցանկում է։ Համալսարանը հայտնի է ուսանողների նկատմամբ իր «ընտրողականությամբ»։ Վերջին տվյալներով՝ ուսումնական հաստատություն է ընդունվում դիմորդների միայն 4,8%-ը։
Berklee College of Music, Բոստոն
Այն աշխարհի ամենամեծ ոչ մասնավոր համալսարանն է, որը մասնագիտացած է տարբեր ժանրերի և միտումների ժամանակակից երաժշտության ուսումնասիրության մեջ՝ ջազ, հիփ-հոփ, ռեգգի, ռոք և այլն: Համալսարանի գոյության ընթացքում նրա շրջանավարտները արժանացել են 266 Գրեմմի մրցանակների:

A list of universities that should be kept by those who have a strong desire to get into prestigious American music-oriented universities.⠀
The Juilliard School, New York
The undisputed leader of music education in the USA that has occupied the first place in the international rankings of music universities for many years. Among the graduates of the university are Robin Williams, Kevin Spacey, Nina Simone, Mark Wood and dozens of other famous actors, musicians, and composers.
Curtis Institute of Music, Philadelphia
It is also in the list of best universities. The university is known for its “selectivity” towards students. According to the latest data, only 4.8% of applicants are admitted to an educational institution.
Berklee College of Music, Boston
It is the world’s largest non-private university specializing in the study of contemporary music of various genres and trends: jazz, hip-hop, reggae, rock, and more. During the university’s existence, its graduates have won 266 Grammy Awards.